Ca 25% av all mat vi äter är idag färdiglagad mat från olika
snabbmatsrestauranger eller färdiglagad mat från
livsmedelsaffären. Andelen växer hela tiden och alla prognoser
pekar mot USA där andelen är ca 50%. Förutom att det här är
ett hälsoproblem så är det verkligen ohälsosamt för din
ekonomi.
2 vuxna och 2 barn brukar kosta mellan 200-250 kr när familjen
köper färdiglagad mat. 2-4 gånger per vecka kostar
20.800 – 52.000 kr/år. Att istället göra maten hemma kostar
HÖGST hälften av den summan.
Besparingspotential 10.400 - 26.000 kr/år
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar